Informacje dla rodziców

Procedura funkcjonowania Żłobka Samorządowego w Ozimku od 01.09.2020r.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020 roku poz. 326 i 568).
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 kwietnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 poz. 779) zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na podstawie art. 6a ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020 r.)
  • Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).
  • Wytyczne Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostępne na: https://www.gov.pl/web/rodzina/bezpieczenstwo-przede-wszystkim-wytyczne-dla-instytucjiopieki-nad-dziecmi-do-lat-3.

 

Organizacja pracy żłobka

  1. Od 01.09.2020 roku do żłobka mogą chodzić wszystkie zapisane dzieci.
  2. W czasie trwania adaptacji nowych dzieci godziny przyjęć i wydawania nowych dzieci ustalane są indywidualnie z każdym rodzicem.
  3. Rodzice zobowiązani są do przestrzegania wyznaczonych godzin przyprowadzania i odbierania dziecka ustalonych przez żłobek.
  4. Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  5. Do grupy przyporządkowani są ci sami i stali opiekunowie (w zależności od możliwości).
  6. Liczba dzieci w grupie ustalana jest w oparciu o zasadę 2,5m² na dziecko i każdego opiekuna tj. max 25 osób
  7. W sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać.
  8. Dziecko nie może zabierać ze sobą do placówki żadnych przedmiotów ani zabawek.
  9. Sale będą wietrzone co godzinę, używamy oczyszczaczy powietrza z lampą antybakteryjnej UV 1 x 15 minut.
  10. Grupy żłobkowe korzystają z placu zabaw w wyznaczonych miejscach. Nie organizuje się wyjść poza teren żłobka ( spacery).
  11. Plac zabaw jest dezynfekowany po każdej grupie dzieci przez wyznaczonego pracownika-starszy woźny żłobka, woźna oddziałowa.
  12. Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
  13. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 2 m.
  14. Rodzice wchodzą do szatni żłobka wg zasady : 1 rodzic 1 dziecko. W szatni może przebywać jednocześnie 2 rodziców i 2 dzieci z zachowaniem odpowiedniej odległości ( 2 m.) przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe
  15. Do żłobka uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
  16. Pielęgniarka lub opiekun sprawdza temperaturę dziecka termometrem bezdotykowym   w przypadku zauważenia niepokojących objawów.
  17. Do żłobka dzieci przyprowadzane są przez osoby zdrowe.
  18. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do żłobka.
  19. Dzieci w żłobku nie używają indywidualnej osłony nosa i ust.
  20. Opiekunowie utrzymują dystans między sobą 1,5 m.
  21. Przebywanie osób trzecich w żłobku jest ograniczone, w razie konieczności z zachowaniem środków ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe ( dotyczy min. dostawców).
  22. Rodzic/opiekun dziecka w celu szybkiej komunikacji ze żłobkiem (w sytuacjach nagłych, chorobowych) jest zobowiązany do podania aktualnych numerów kontaktowych.
  23. W żłobku wyznacza się miejsce izolacji dla dzieci przejawiających objawy chorobowe z zachowaniem 2 m odległości od innych osób i powiadamia się niezwłocznie rodziców/ opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Przed wejściem do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.
  2. Obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem przez pracowników i dzieci, w szczególności po przyjściu do żłobka, przed jedzeniem, po samodzielnym skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
  3. W żłobku prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i  w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników klawiatury np. domofonów.
  4. Dezynfekcję przeprowadza się 2 x dziennie ściśle z zaleceniami producenta środka do dezynfekcji.
  5. Dezynfekcję środkami chemicznymi przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia. W czasie obecności dzieci niezbędną dezynfekcję 1 x dziennie przeprowadza się roztworem wody z octem.
  6. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, osłona na usta i nos, fartuchy z długim rękawem.
  7. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
  8. Toalety dezynfekuje się na bieżąco.

 Żywienie

  1. Pracownicy kuchni przygotowujący posiłki dla dzieci stosują się do zasad szczególnej ostrożności poprzez stosowanie środków ochrony osobistej oraz płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni, sprzętów kuchennych, opakowań produktów, naczyń stołowych oraz sztućców.
  2. Dzieci korzystają z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych i spełniających warunki szczególnej higieny: dezynfekowane blaty i krzesełka, naczynia stołowe i sztućce myte w temperaturze minimum 60° z dodatkiem detergentu lub wyparzane.

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu Żłobka

  1. Pracownicy dokonują samoobserwacji i pomiaru temperatury 2x dziennie. W przypadku podwyższonej temperatury ( powyżej 37oC) pozostają w domu i korzystają z porady medycznej. Fakt ten zgłaszają dyrektorowi placówki telefonicznie.
  2. Pracę w żłobku podejmują jedynie osoby zdrowe.
  3. W żłobku wyznaczony jest obszar do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe
  4. Pracownicy żłobka są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem, nie podejmują pracy, pozostają w domu, kontaktują się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zarażeni koronawirusem.
  5. W żłobku w widocznym miejscu umieszczone są numery telefonów do służb medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznej:

           - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu tel. 604 958 325

           - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu tel. 774433100

           - Pogotowie Ratunkowe tel. 999 lub nr alarmowy 112

  1. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy i izoluje w miejscu przeznaczonym do izolacji. Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci.
  2. Niezwłocznie powiadamia się powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  3. Ustala się listę osób przebywających z osobą podejrzaną o zakażenie.
  4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych( klamki, uchwyty itp.)
  5. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  6. Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opolu w celu konsultacji lub porady.

Rodzice, opiekunowie prawni

  1. W celu zminimalizowania zagrożenia, rodzice/opiekunowie prawni nie mogą wchodzić do Żłobka.
  2. Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku termometrem bezdotykowym przez pracowników Żłobka oraz deklarują, sprawdzanie temperatury dziecka przed odprowadzeniem do placówki.
  3. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u dziecka będącego w żłobku, Rodzice zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka z placówki i informacji zwrotnej do dyrektora o stwierdzonej przez lekarza chorobie zakaźnej..
  4. Rodzice zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, obligują się do jego nieprzyprowadzania do żłobka.
  5. Jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji, Rodzice nie posyłają dziecka do placówki i bezwzględnie pozostają w domu.
  6. Rodzice zobowiązują się po podpisania oświadczenia, obejmującego swym zakresem powyższe punkty, jednocześnie przyjmując do wiadomości i stosowana zapisy niniejszej procedury .
  7. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.

  Postanowienia końcowe

  1. Procedura została dopasowana i uszczegółowiona do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych żłobka.
  2. Procedura obowiązuje od dnia 01 września 2020 roku do odwołania.

                                                                                                            

         

Dyrektor

Żłobka Samorządowego w Ozimku

Gabriela Justyna Jończyk

              

         

  • Data aktualizacji: 2022-02-02 14:47
  • |
  • Licznik odwiedzin: 1 000 703